Planujesz kupić lub sprzedaż mieszkanie i umawiasz właśnie wizytę u notariusza? Zadbaj o to, by dobrze się przygotować do tego spotkania. W poniższym tekście znajdziesz listę dokumentów, które musisz mieć ze sobą na podpisywaniu aktu notarialnego poświadczającego dokonanie tej transakcji!
Jeśli chcesz sprzedać swoje mieszkanie, na wizytę u notariusza musisz przygotować ważne dokumenty niezbędne do podpisania umowy notarialnej. Przede wszystkim będziesz zobowiązany do potwierdzenia swojej tożsamości. Dlatego musisz mieć ze sobą aktualny dokument ze zdjęciem, który do tego posłuży, czyli dowód osobisty. Przed umówieniem spotkania upewnij się, że nie stracił on daty ważności, ponieważ wyrobienie nowego dokumentu może trwać nawet kilka tygodni.
Umowa o nieruchomości wymaga podpisania aktu notarialnego, w przeciwnym wypadku transakcja nie przynosi skutków prawnych przeniesienia własności lokalu. U notariusza obie strony muszą dysponować aktualnymi dokumentami tożsamości, na podstawie których potwierdza się imię i nazwisko, imiona rodziców, stan cywilny, numer dowodu osobistego i jego data ważności, a także numer PESEL. Dane te widnieją na akcie notarialnym.
Jeśli lokal obciążony jest hipoteką, sprzedający powinien dostarczyć umowę kredytową oraz dokument z banku wskazujący kwotę do spłaty kredytu, nr rachunku technicznego oraz potwierdzenie, że bank dostarczy dokument umożliwiający wykreślenie roszczenia z IV działu KW
Przy sprzedaży nieruchomości niezbędne jest przedstawienie dokumentów dotyczących statusu mieszkania:
Rodzaje dokumentów przedstawianych do aktu notarialnego sprzedaży mieszkania dotyczą przede wszystkim stron oraz nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Jest to niezbędne, by jednoznacznie potwierdzić tożsamość osób biorących udział w sprzedaży oraz do ustalenia aktualnego statusu nieruchomości. Do dokumentów można dołączyć np. plan nieruchomości z uwzględnieniem balkonów, komórek lokatorskich należących do lokalu, miejsc parkingowych i miejsc w garażu podziemnym.
W sytuacji mieszkania z odrębną własnością niezbędne jest dostarczenie aktu notarialnego poświadczającego fakt nabycia mieszkania przez osobę sprzedającą.
Dodatkowo warto przedstawić zaświadczenia o braku zaległości z tytułu opłat eksploatacyjnych. Trzeba też przekazać zaświadczenie dotyczące tego, czy dany budynek znajduje się na obszarze objętym rewitalizacją. Jeśli lokal obciążony jest hipoteką, strona sprzedająca przedstawia stosowne dokumenty, które określają wysokość hipoteki oraz umowę z bankiem.
Jeśli w stosunku do sprzedawanego mieszkania ma zastosowanie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, niezbędne jest przygotowanie stosownego zaświadczenia ze spółdzielni.
Ponadto, w sytuacji, gdy dany lokal nie ma założonej księgi wieczystej, należy ją założyć. Wtedy zaświadczenie ze spółdzielni stwierdza brak przeciwwskazań do założenia KW.
Jeśli w lokalu są obecnie zameldowane jakieś osoby, należy bezzwłocznie je wymeldować i przedstawić stosowne oświadczenie. Spotyka się też zapis w akcie notarialnym, który upoważnia stronę kupującą do wymeldowania osób zameldowanych w lokalu będącym przedmiotem sprzedaży.
Umowy kupna mieszkania jest najczęstszą formą umowy notarialnej podpisywanej w tej formie. Nabywca musi posiadać przy sobie aktualny dowód osobisty potwierdzający jego tożsamość.
Warto też przygotować się na wydatki. Zwykle wszystkie koszty towarzyszące podpisywaniu aktu notarialnego regulowane są przez nabywcę. Należą do nich przede wszystkim stałe opłaty sądowe, podatek od czynności cywilno-prawnych lub podatek VAT (wysokość kwot obu podatków jest zależna od wartości nieruchomości), a także wynagrodzenie notariusza. Strona kupująca musi zapłacić za wszystkie odpisy aktu, które są jej przekazane.
W sytuacji, gdy jedna ze stron nie może stawić się osobiście na podpisaniu aktu, konieczne jest wyznaczenie pełnomocnika. Może też się zdarzyć sytuacja, w której żadna ze stron nie jest obecna. Pełnomocnictwo notarialne ustanawia się u notariusza. Należy mieć przy sobie dowód tożsamości i dane osoby, którą chcesz uczynić swoim pełnomocnikiem. Na miejscu określa się zakres i rodzaj pełnomocnictwa, a także okres obowiązywania (np. jedynie do podpisywanej umowy sprzedaży nieruchomości lub do odwołania). Pełnomocnictwo wraz z dowodem osobistym potwierdzającym tożsamość pełnomocnika należy następnie przedstawić u notariusza podczas podpisywania rzeczonej umowy.
Czasami nabywcy nieruchomości posiłkują się kredytem, który pomaga im sfinansować zakup. W takiej sytuacji podczas podpisywania umowy kupna mieszkania u notariusza konieczne jest przedstawienie umowy kredytowej. Na jej podstawie w akcie dokonane zostaną odpowiednie zapisy. Obciążenie hipoteki będzie odnotowane w księgach wieczystych. Akt własności mieszkania w przypadku finansowania kredytem zawiera informacje, które pozwalają jednoznacznie określić kwotę kredytu, tożsamość kredytobiorców oraz banku udzielającego kredytu.
Aby móc podpisać umowę kupna sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, niezbędne jest posiadanie przy sobie ważnych dokumentów takich jak dowód osobisty. Nie zapomnij wziąć go ze sobą na spotkanie u notariusza! Przygotuj też dokumenty, które posłużą do określenia statusu mieszkania będącego przedmiotem sprzedaży.