Podczas planowania aranżacji kuchni i salonu warto kierować się ilością dostępnej przestrzeni, możliwościami inwestora oraz funkcjonalnością. Miejsce przygotowywania i spożywania posiłków to bardzo ważna część mieszkania, dlatego warto poświęcić czas na jego odpowiednie zaprojektowanie. Oto ciekawe pomysły na to, jak zaaranżować kuchnię!
Projektowanie kuchni polega na wyborze optymalnego sposobu zaaranżowania pomieszczenia. Rozmieszczenie sprzętów AGD, czyli lodówki, kuchenki, piekarnika i zmywarki, a także mebli, szafek i blatów oraz umywalki to wymagające zadanie. Warto dążyć do uzyskania funkcjonalnej, wygodnej i praktycznej przestrzeni.
Przy planowaniu aranżacji kuchni trzeba kierować się rozkładem pomieszczeń. W niektórych lokalach kuchnia jest oddzielona od salonu, a w innych zaplanowany jest aneks kuchenny z salonem. Czasami przestronna kuchnia daje wiele możliwości takich jak zabudowa lub wyspa. Innym razem przestrzeń jest niewielka, co stanowi pewne wyzwanie dla projektanta.
Prawidłowo zaplanowany rozkład kuchni umożliwia sprawne przemieszczanie się oraz korzystanie ze sprzętów i mebli. Przy projekcie bierze się pod uwagę plan pomieszczenia, lokalizację przyłączy, wymiary wnętrza oraz jego powierzchnię. Warto też uwzględnić lokalizację okien i drzwi. Dostęp do światła dziennego sprawia, że miejsca przygotowywania i spożywania posiłków jest odpowiednio doświetlone, a bliskość okien pozwala na wygodne wietrzenie pomieszczeń. Z kolei obecność drzwi wymaga takiego zaaranżowania przestrzeni, by nie blokować przejścia i zapewnić komfort podczas przemieszczania się. Do najpopularniejszych rozwiązań w aranżacji kuchni i jadalni należą osobna kuchnia oraz aneks kuchenny. Każde z nich ma swoje zalety oraz wady.
Najważniejsze miejsce w każdej kuchni to tzw. trójkąt roboczy. Jest to nazwa stosowana do określenia przestrzeni zajętej przez główne strefy robocze w kuchni, czyli kuchenkę, zlew i lodówkę. W nowoczesnym budownictwie kuchenka często zastępowana jest przez płytę indukcyjną lub elektryczną, co nieco ułatwia aranżację, gdyż nie ma wtedy konieczności korzystania z przyłącza gazowego. Prawidłowo zaplanowany trójkąt roboczy umożliwia łatwe przemieszczanie się między głównymi punktami strefy roboczej. Odpowiednio zaprojektowana kuchnia lub aneks kuchenny w małym mieszkaniu uwzględnia najważniejsze potrzeby użytkowników, czyli gwarantuje łatwy dostęp do przestrzeni ze zlewozmywakiem, lodówką oraz kuchenką.
Aby ułatwić sobie korzystanie z kuchni, warto stosować się do kilku prostych zasad. Odległości między poszczególnymi punktami w trójkącie roboczym powinny wynosić od 120 cm do 210 cm.
Niewielki metraż to cecha, jaką zwykle mają nowoczesne kuchnie. Aneks jest w takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem. Pozwala zaoszczędzić wiele miejsca, nie wymaga zastosowania drzwi oraz umożliwia wygodną komunikację między poszczególnymi pomieszczeniami. Dodatkową zaletą może być blat, który zastępuje stół, a w większych pomieszczeniach można zaplanować wyspę kuchenną.
Aneks kuchenny z wyspą to sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Jego wielką zaletą jest możliwość podejścia z każdej strony, co umożliwia wspólne przygotowywanie posiłków. Dobrym rozwiązaniem do większych pomieszczeń jest aneks kuchenny w literę U. Zapewnia dużą przestrzeń blatu roboczego. W mniejszych kuchniach sprawdzi się aneks kuchenny w kształcie L, gdzie można poprowadzić blaty przy ścianie.
W aranżacji aneksu kuchennego warto zwrócić uwagę na to, że przestrzeń ta sąsiaduje z salonem. Dlatego należy zadbać o harmonię pomieszczenia. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności trzeba ustalić, jaki styl ma mieć kuchnia z aneksem. Oba pomieszczenia z pewnością będą się od siebie różnić, jednak całość powinna prezentować się spójnie i estetycznie.
Wiele osób decyduje się na funkcjonalne rozwiązanie, jakim jest aneks kuchenny z salonem. Inspiracje na modny wystrój i funkcjonalną przestrzeń to przede wszystkim łączenie ze sobą form, barw i materiałów, by podkreślić ich wyjątkowe piękno. Aby wizualnie oddzielić od siebie poszczególne strefy, warto np. zastosować inne pokrycie podłogi. Na podłodze części z aneksem kuchennym można położyć płyty gresowe albo płytki ceramiczne, a na podłodze salonu panele laminowane lub winylowe. Materiały i kolory blatów oraz mebli również powinny pasować do wystroju salonu. Ściany w części kuchennej warto zabezpieczyć zmywalną i wodoodporną tapetą lub panelem szklanym, by ułatwić sobie zadanie utrzymania czystości.
Aneks kuchenny w bloku jest przykładem przestrzeni, którą można zaaranżować w stylu minimalistycznym. Proste formy i jasne kolory to cechy wnętrz zainspirowanych stylem skandynawskim, loft lub retro. W aneksach kuchennych najlepiej sprawdzają się blaty z trwałych, zmywalnych i odpornych materiałów, np. z gresu, laminatu lub drewna.
Wiele osób planujących zagospodarowanie mieszkania zastanawia się, czy oddzielna kuchnia jest dobrym rozwiązaniem. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwość utrzymania czystości w salonie oraz możliwość zamknięcia drzwi w czasie przygotowywania posiłków, by nie dopuścić do rozchodzenia się zapachów. W przypadku gotowania lub smażenia niektórych potraw obecność ścian i drzwi oddzielających kuchnię to wyraźny plus. Opary oraz tłuszcz mogą przedostać się do innych pomieszczeń, ponieważ kuchnie w aneksie nie gwarantują żadnej przegrody. W przypadku osobnej kuchni należy jednak uwzględnić optymalny sposób zagospodarowania przestrzeni wokół drzwi, by umożliwić wygodną komunikację.
Podczas planowania aranżacji kuchni lub aneksu kuchennego, uwzględnij wymiary pomieszczenia oraz jego metraż. Pamiętaj o tym, by zapewnić sobie wygodną i funkcjonalną przestrzeń do przygotowywania i spożywania posiłków. Jest to możliwe w pomieszczeniach o dowolnej wielkości dzięki optymalnemu wykorzystaniu dostępnego miejsca.